Get Adobe Flash player

Veganism Is Cheap pt1

One myth that you hear all the time is that “veganism is so expensive”,  “Oh if I could just afford to be vegan”, “Veganism is just a rich folks thing” etc…

 

If you buy only prepackaged convenience food (which you will get sick of within a month or two), or you attempt to buy every analogue vegan meat and dairy product on the market, and every vegan analogue snack food (especially the one with no nutritional value)  than this could be true for you.

 

I have no problem with buying some analogue meat and dairy products.  If they are thought of as components of a meal as opposed to meals themselves they really shine.  Not to mention Soy/Almond/Coconut milk lasts a very long time in the fridge.

 

Instead of thinking that veganism means buying every type of meat and cheese substitute,… instead think…  “what new can I try today from my own or any other culture in the world”.

 

If this is your mindset, all of a sudden veganism is incredibly inexpensive.

 

This article will not even get into numbers yet, lets just analyze the ingredients from a few VBMC episodes to see how expensive veganism is.

 

 

Episode 1: The infamous vegan pad thai dish.

 

The ingredients include: Tofu, Bean Sprouts, a tomato, Peanuts, Siracha and Chili powder, Garlic and Garlic Powder, Green Onions, Sugar, Tamarind Paste or Tamarind Soup Base, Salt, Rice Noodles, Cilantro, A Lime is optional, Vinegar

 

Is anything in there even remotely expensive?

 

 

Episode 2:  Easy meal ideas of the ages.

 

The ingredients in meal 1:  A can of baked beans, a can of corn, some potatoes, earth balance, salt, garlic, sugar, green onion.

 

The ingredients in meal 2: Brussels sprouts, mushrooms, bell pepper, canola oil, truffle oil, rice, some soup seasoning, salt, pepper

 

The ingredients in meal 3: Pasta, mushrooms, onions, bell pepper, garlic, red wine (cheap resealable red wine), soup seasoning, salt, pepper, earth balance, bread, Italian seasoning.

 

WAIT A SECOND! Truffle oil is like 15 bucks!!!!

 

Yes truffle oil is 15 dollars for a small bottle.  However you use so little of it each meal that the bottle lasts me about a year making this dish as many times as I would ever want (and sometimes I eat it a lot!).  If something costs 15 dollars a year for many uses… its cheap.

 

It becomes obvious to see that none of these ingredients are expensive!

 

 

Episode 3: Tempura asparagus sushi.

 

Ingredients include: asparagus, nori (seaweed sheets), jasmine rice, salt, sugar, vinegar, flour, white wine, garlic powder, panko bread crumbs, asparagus, bell pepper, seaweed salad, avocado, and various other shit I do not usually use but this sums up what I typically use.

 

Nori purchased at an Asian store in bulk is about 10 dollars for 100 sheets.  That is only 10 cents a sheet!  Panko also purchased in bulk is very inexpensive.

 

Once again, nothing is expensive!  The seaweed salad my be the only item even semi approaching anything to be considered expensive depending on how much you buy.

 

 

Please do this exercise in your mind for the rest of the episodes.  Except for the tofurkey, nothing in any episodes are remotely expensive.

 

I personally feel I eat like a king for around 2 dollars to 2.50 a meal on average.  And that is because I do not skimp on anything.